Вакцинація рятує життя.
З 26 квітня по 30 квітня 2025 року в Україні відзначається Європейський тиждень імунізації під національним гаслом: «Вакцинація рятує життя. Подбайте про себе та рідних — зробіть щеплення».
Здоров’я громадян — ключовий пріоритет для держави, а дотримання Національного календаря профілактичних щеплень є важливою умовою безпеки як окремої особи, так і суспільства в цілому. Масове та регулярне проведення щеплень — це дієвий інструмент контролю над інфекціями, яким можна запобігти вакцинацією, як на національному, так і на глобальному рівні.
У Дударківському ліцеї медичною сестрою Харченко А.О. було проведено інформаційну роботу серед учнів.
Нижче приведені захворювання, від яких існують ефективні та безпечні вакцини, але, за відсутності імунітету можуть викликати наступні ускладнення:
– Поліомієліт загрожує стійким довічним паралічем деяких груп м’язів. У важких випадках параліч поширюється на дихальну мускулатуру, що призводить до смерті хворого.
– Наслідком кору може бути ураження центральної нервової системи (коровий енцефаліт), дихальної системи (ларингіт, круп (стеноз гортані), трахеобронхіт, первинна корова пневмонія, вторинна бактеріальна пневмонія).
– При дифтерії, крім важкої інтоксикації, можливий розвиток крупа – перекриття дихальних шляхів дифтерійною плівкою і набряком, особливо у дітей. Дифтерія небезпечна розвитком тяжких ускладнень, таких як: міокардит (ураження м’язової оболонки серця), який нерідко спричиняє смерть хворих тяжкою формою дифтерії; ураження нервової системи проявляється центральними і периферичними паралічами.
– При епідемічному паротиті запальний процес, крім слинних залоз, може поширюватися і на інші залози: підшлункову, передміхурову, жіночі статеві, слізні, щитовидну. Крім того, можуть виникнути ускладнення з боку центральної нервової системи – серозний менінгіт, менінгоенцефаліт.
– Гепатит В при відсутності імунізації може призвести до цирозу і раку печінки. Імовірність того, що вірусна інфекція гепатиту В стане хронічною, залежить від віку, в якому людина її набуває. Так, хронічні інфекції у дітей першого року життя розвиваються в 80-90%, у дітей до 6 років – в 30-50%, у дорослих в 10% випадків. Серед дорослих, інфікованих в дитинстві, 15-25% вмирають від пов’язаних з гепатитом В раку або цирозу печінки.
– Інфікування краснухою під час вагітності небезпечно вродженими органічними ураженнями плода.
– Відсутність щеплення від правця може привести до смерті навіть при незначній травмі.
– У нещеплених проти туберкульозної інфекції в десятки разів підвищується ризик захворювання на туберкульоз у важкій формі з численними ускладненнями, що приводить до інвалідності.
До Календаря профілактичних щеплень України внесено 10 обов’язкових щеплень: проти дифтерії, кашлюку, правця, туберкульозу, гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідпаротиту, поліомієліту. Крім обов’язкових, батьки можуть щепити дитину від вітряної віспи, гепатиту А, грипу, менінгококової, ротавірусної, пневмококової інфекції, вірусу папіломи людини.
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПОРТАЛ З ІМУНІЗАЦІЇ